Energi
Rapport: Sverige bør gå over til auktionssystem for havvind
Et auktionssystem for havvind, hvor regeringen kan udpege egnede placeringer til etablering. Det foreslås i den nye rapport “Vindkraft i Havet”, som blev præsenteret for den svenske regering i slutningen af sidste uge. Det foreslås også, at kommunernes nuværende veto mod havvind fjernes.
Flere problemer er forbundet med nutidens system. Der mangler blandt andet passende værktøjer til, hvor man kan planlægge fremtidige havvindmølleparker. De planer, der findes i dag, som for eksempel de fysiske planer for det maritime rum, er kun vejledende og tager ikke hensyn til blandt andet forsvarsinteresser, som potentielt kan standse byggeriet på et senere tidspunkt. Magnus Hermansson, som har forestået undersøgelsen, påpegede under pressemødet, at der derfor bliver gjort et stort arbejde helt omsonst.
Den nye undersøgelse foreslår, at Sverige i stedet går over til et auktionsbaseret system, som allerede findes i Danmark. Konkret betyder forslaget, at regeringen skal udpege områder, som er egnede til havvind. I disse områder skal opførelsen af vindmølleparker så have forrang for andre interesser.
Ifølge forslaget vil kommunernes nuværende veto mod havvind også blive fjernet. Det bliver i stedet regeringens opgave at foretage en samlet vurdering af de forskellige aktørers ønsker.
– Der skal være klare og effektive processer for dem, der ansøger om at bygge havvind. Et auktionssystem, hvor staten udpeger områder til havvind, forenkler og fremskynder processerne. Vi ser nu frem til at modtage høringsinstansernes bemærkninger til ordførerens forslag, siger klima- og miljøminister Romina Pourmokhtari i en pressemeddelelse.
Ifølge forslaget vil de vindmølleselskaber, der vinder auktionen, have eneret til at bygge vindkraft i området. Dette vil være med til at sikre, at planlægningen kan udføres “under betydeligt lavere tilladelsesrisici, men med en forpligtelse til rent faktisk at realisere projektet,” skriver Klimat- och näringslivsdepartementet i pressemeddelelsen.
Forslaget foreslås at træde i kraft den 1. juli 2026.
(News Øresund)
-
Danmark11 måneder agoDanske politiker Morten Messerschmidt (DF) holder tale ved konference i Trump-ejendom: Håber på at snakke med Trump om Grønland
-
Life Science11 måneder agoMedicinalvirksomheden Polypeptide i Malmø ansætter 100 medarbejdere – boom for fedmemedicin øger efterspørgslen på deres peptidbaserede råvarer
-
Danmark9 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Politik9 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Infrastruktur11 måneder agoNorske Vy tester sommertog mellem Malmø-Oslo og håber på tog til København
-
Infrastruktur11 måneder agoTrafikverkets generaldirektør vil fremskynde udbygningen af jernbanen mellem Lund og Hässleholm
-
Øresund9 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Energi9 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
