Øresund
Region Skånes formand vil lukke grænsen for danske kunder og turister for at stoppe britisk coronamutation
Der hæves nu stemmer for, at Sverige lukker grænsen til Danmark for turistbesøg – men ikke for arbejdspendlere – da den nye mutation af coronavirus, der er opdaget i Storbritannien, også er fundet hos ni mennesker i Danmark. Først ud var Vänsterpartiets nye leder Nooshi Dadgostar, som søndag ifølge TT satte spørgsmålstegn ved, hvorfor Sverige ikke tager handling mod danskere, der besøger Sverige. Mandag morgen gik Region Skånes regionrådsformand Carl Johan Sonesson (M) ud på SVT Skåne med et krav om, at grænsen til Danmark midlertidigt lukkes, men ikke for arbejdspendlere. Tidligere på året lukkede Danmark grænsen til Sverige, men med undtagelse af blandt andet arbejdspendlere, forretningsrejsende og personer med tætte familiebånd.
– Nu vil jeg lukke grænsen for danske turister på grund af denne nye farligere virus, der blandt andet findes i Danmark. Jeg synes, vi skal tage denne foranstaltning, og at den skal gælde indtil 13. januar, siger Carl Johan Sonesson (M) til SVT Skåne.
I radioprogrammet Morgonpasset på Sveriges P3 sagde Sveriges premierminister Stefan Löfven mandag, at han ikke kunne sige nøjagtigt, hvornår det svenske indrejseforbud fra Storbritannien vil være på plads, men at det haster. “Men vi skal håndtere det i henhold til loven,” påpegede premierministeren. Han udelukkede heller ikke, at indvandrere fra Danmark kan stoppes, og sagde, at regeringen følger udviklingen i Danmark “ekstremt nøje”. Ifølge Ritzau har Danmark lukket for al lufttrafik fra Storbritannien fra kl. 10 mandag til 23. december kl. 10.
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
