Sverige
Sverige sænker niveauet for terrortrussel
Det svenske sikkerhedspoliti, Säpo, har besluttet sig for at sænke terrortrussel-niveauet fra fire til tre – på en skala hvor fem er det højeste. Man anser nu trussel-niveauet for at være ”forhøjet” og dermed ikke længere ”højt”.
Det Nationale Center for Terrortrusselvurdering (NCT) vurderede, at trusselniveauet skulle hæves til fire efter terrorangrebene i Paris i november sidste år, men går nu tilbage til det niveau, man har haft i Sverige siden 2010, udtaler Säpo i en pressemeddelelse.
”I forbindelse med forhøjelsen var tilstanden vanskelig at bedømme, efter terrorangrebene i Paris. Angrebet gav anledning til et intensivt arbejde, blandt Europas efterretnings- og sikkerhedstjenester, i forhold til at analysere og vurdere situationen. Selvom en række spørgsmål stadigvæk bearbejdes, så er helhedsbilledet klaret en del op siden da” siger chef for Säpo Anders Thornberg i pressemeddelelsen.
Samtidigt understreger han at truslen ikke er forsvundet, men at der stadigvæk findes et fåtal af aktører, som udover deres hensigter, også har evnen til at gennemføre et terrorangreb i Sverige.
I Danmark vurderer PET fortsat terrortrussel-niveauet til at være alvorligt. (News Øresund)
-
Energi12 måneder agoRekordlave priser på benzin i Sverige
-
Politik11 måneder agoHelsingborg bliver vært for Sveriges første NATO-møde
-
Øresund11 måneder agoFlytning tværs over Øresund er stigende – men kun fra Skåne til Østdanmark
-
Danmark11 måneder agoKongelig tilstedeværelse ved Öresundsbrons 25-års jubilæum
-
Arbejdsmarked4 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked6 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige7 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige10 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
