Arbejdsmarked
Danske Øresundspendlere får højere skat i 2018
Grænsependlere som bor i for eksempel Danmark og arbejder i Sverige skal betale mere i skat til næste år. Den såkaldte SINK-skat hæves i 2018 fra 20 til 25 procent. Skatten er dermed tilbage på samme skatteniveau som før 2014. SINK-skatten, eller skat for udenlands bosatte personer som ikke opholder sig fast i Sverige og ikke har væsentlig tilknytning til Sverige men som har indkomst fra arbejde i Sverige, er en bruttoskat på arbejdsindkomst, hvilket indebærer at man ikke samtidig kan få fradrag for f.eks. rejser og renteudgifter. (News Øresund)
-
Samfund8 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund5 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Valg i Sverige4 måneder agoMeningsmålingerne peger på regeringsskifte i Sverige – Liberalerna ligger under spærregrænsen
-
Arbejdsmarked12 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Politik7 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Danmark11 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Erhverv4 måneder agoTirsdag vil SAS’ administrerende direktør præsentere en stor ny satsning i Københavns Lufthavn
-
Danmark4 måneder agoAndet tunnelelement til Femern Bælt-forbindelsen på plads – opkaldes efter Lund
