Sverige
Flere asylansøgere forlader Sverige

Den svenske såkaldte genetableringsstøtte kan udbetales til asylsøgere fra 18 udvalgte lande, der selv vælger at vende tilbage til deres hjemlande for at på ny skabe sig et liv der. Foto: News Øresund – Johan Wessman
I år har over 1.300 personer som tidligere har søgt asyl i Sverige fået økonomisk støtte til at vende tilbage til deres hjemland. Det er mere end seks gange så mange som sidste år. Stigningen har ledt till lange ventetider, rapporterer Sveriges Radio Ekot.
Det er især tilbagevenden til Irak og Afghanistan der er vokset, oplyser Tobias Axelson, ansvarlig for genetableringstøtte hos Migrationsverket.
– Den generelle vurdering er at man helt enkelt er kommet hertil med til tider forkerte oplysninger om muligheden for at få opholdstilladelse, siger han til Ekot.
Yderligere 700 sager venter på afgørelser og Migrationsverket planlægger at ansætte mere personale for at formindske ventetiderne. Flere tidligere asylansøgere oplyser at det har taget måneder efter de vendte tilbage til deres hjemland inden pengene blev udbetalt.
Den svenske såkaldte genetableringsstøtte kan udbetales til asylsøgere fra 18 udvalgte lande, der selv vælger at vende tilbage til deres hjemlande for at på ny skabe sig et liv der. Støtten ligger på 30.000 svenske kroner for en voksen og 15.000 svenske kroner for et børn. (News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
