Infrastruktur
Mærsk ønsker metrostation ved hovedsædet i København – er klar til at bidrage til gennemførelsen
A.P. Møller-Mærsk og fonden bag ønsker, at en fremtidig M5 metrolinje skal have et stop ved virksomhedens hovedsæde på Esplanaden i København. Mærsk tilbyder i et høringssvar at deltage i drøftelser om, hvordan selskabet kan bidrage til at få det til at ske, og har desuden fået ingeniørfirmaet Niras til at udarbejde forslag til alternative linjeføringer. Dette fremgår af avisen Finans. Virksomhedens kontor vil blive udvidet for at give plads til 600 nye medarbejdere, og virksomheden forventer at have omkring 3.500 medarbejdere på Esplanaden ved udgangen af 2026.
Den næste metrolinje i København, som er under udredning, hedder M5 og skal gå til den kommende kunstige ø Lynetteholmen. Snart skal Folketinget og Københavns Kommune vælge, hvilken linjeføring der skal undersøges nærmere i en såkaldt miljøkonsekvensvurdering. De to forslag er M5 Øst (lilla linje), som er det længere og dyrere forslag, og som også åbner mulighed for tilslutning til en Øresundsmetro, og M5 Vest (orange linje), som er det kortere og billigere forslag. Ingen af forslagene omfatter en metrostation ved Mærsks hovedsæde på Esplanaden, men det vil virksomheden og fonden bag forslaget gerne ændre på.
I et høringssvar til Københavns Kommune skriver selskabet: “Maersk deltager meget gerne i en drøftelse med Metroselskabet og andre relevante aktører om, hvorvidt og hvordan dette evt. kan realiseres, herunder hvorledes Maersk evt. kan bidrage til realiseringen heraf.”
Til Berlingske siger Line Barfoed (EL), Teknik- og miljøborgmester i København, at hun er i tvivl om forslaget.
– Jeg er i den grad skeptisk overfor, at det er private, der skal gå ind og definere, hvad vi skal have af infrastruktur. Så det bliver ikke et ja fra mig i første omgang
(News Øresund)
-
Arbejdsmarked6 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked8 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Sverige9 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
-
Sverige12 måneder agoDen svenske grænsekontrol forlænges igen
-
Øresund11 måneder agoSydsvenskan: “Öresundsbron er dyrest i verden at køre over”
-
Arbejdsmarked5 måneder agoFlere i pensionsalderen fortsætter med at arbejde end tidligere – både i Danmark og Sverige
-
Sverige11 måneder agoSverige har lukket i dag, fredag, på grund af nationaldagen – men holder åbent på 2. pinsedag.
-
Infrastruktur9 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
