Infrastruktur
Øresundsrevolutionen spærrede riksdagsbroen af

Medlemmer af Facebook-gruppen Øresundsrevolutionen, som kritiserer ID-kontrollerne mellem Sverige og Danmark, gennemførte en aktion i Stockholm tidlig fredag morgen. Foto: Øresundsrevolutionen
Medlemmer af Facebook-gruppen Øresundsrevolutionen, som kritiserer ID-kontrollerne mellem Sverige og Danmark, gennemførte en aktion i Stockholm tidlig fredag morgen. De satte 350 meter afspærringstape op på tværs af broen ved Riksdagen for at minde politikerne om, at kontrollerne stadig pågår og påvirker Øresundsregionen.
”Vi gjorde det for at gøre opmærksom på ID-kontrollerne og sørge for at de aldrig slipper sagen. Man kan sammenligne den tid det tog at indføre ID-kontrol med den tid det har taget dem at fundere over, hvordan de skal gøre det bedre” siger en af initiativtagerne, Niels Paarup-Petersen, till News Øresund.
Han mener, at det var vigtigt, at netop riksdagsbroen i Stockholm blev spærret af.
”Vi har fået opmærksomhed i Expressen, Aftonbladet, SVT, P3 og af TT. Det var ikke sket, hvis vi havde spærret en bro et andet sted i Sverige. Der er en Stockholmeffekt.” siger han.
Ifølge Expressen blev afspærringen hurtigt fjernet af Riksdagens vagter. Politiet har ikke været involveret.
”Jeg har snakket med vagterne som indgreb og det fremgik, at de her personer talte skånsk og var utilfredse med kontrollerne. Men eftersom afspærringsbåndene er væk, er det ikke et spørgsmål for os” siger Sebastian Kall, operatør ved Stockholms politis regionledelsescentral til Expressen.
Facebookgruppen Øresundsrevolutionen startede i december sidste år som en protest mod beslutningen at indføre ID- kontrol. Gruppen har cirka 23.500 medlemmer.
(News Øresund – Anna Palmehag)
-
Samfund6 måneder agoFødselsraten stiger i Danmark efter flere års tilbagegang
-
Øresund2 måneder agoGreater Copenhagen er den mest folkerige af de nordeuropæiske storbyregioner
-
Arbejdsmarked10 måneder agoAndelen af personer, der modtager offentlig forsørgelse i Sverige, er på det laveste niveau siden 1970’erne – analytiker og journalist skriver en bog, der skal give et retvisende billede af Sverige.
-
Arbejdsmarked11 måneder agoArbejdsgivere tilfredse efter svensk-dansk jobmesse for stillinger inden for pleje i Helsingør
-
Infrastruktur12 måneder agoTil foråret begynder togene at køre direkte mellem København og Prag
-
Danmark9 måneder agoRegeringen og støttepartier indfører aldersgrænse på 15 år for sociale medier
-
Politik5 måneder agoSveriges regering foreslår at sænke prisen på benzin og diesel
-
Sverige12 måneder agoFordoblet kompensation til værnepligtige skal sikre det svenske forsvars fastholdelse af personel
