Forskning
Svensk minister tager spadestik til ESS-anlæg
Når byggeriet af forskningsanlægget ESS i Lund går i gang 5. september, bliver det Sveriges uddannelsesminister, der tager første spadestik.
Byggeriet af det dansk-svenske forskningsanlæg ESS går i gang 5. september, hvor den svenske uddannelsesminister Jan Björklund tager første spadestik til anlægget i Lund. Det skriver den svenske avis Dagens Industri, der anfører at ministerens løfte om at komme til Lund indtil videre er foreløbig. Byggeriet af neutronstrålemikroskopet er finansieret af 17 europæiske lande med Sverige som hovedinvestor og Danmark som næststørste betaler. Foruden selve hovedanlægget og mikroskopet i Lund skal et datacenter bygges i København med regnekraft til at behandle de store mængder data, der kommer ud af anlægget i Lund.
Finansieringen af byggeriet har i flere omgange været præget af usikkerhed om de deltagende landes vilje til at betale. Tirsdag faldt endnu en del af budgettet på plads, da det svenske uddannelsesministerium oplyste, at Frankrig havde indvilliget i at 147 millioner euro modsvarende 1,1 milliarder danske kroner.
– Dette er en vigtig brik i puslespillet for ESS. Frankrig er en stærk videnskabsnation og kommer til at bidrage både økonomisk og med stor ekspertise, siger Jan Björklund i en pressemeddelelse. (News Øresund)
-
Erhverv12 måneder ago
Mobilbetaling mellem Danmark, Norge og Finland bliver muligt inden sommer
-
Kultur12 måneder ago
91 svenske komponister bag 5.700 opdigtede kunstnernavne på Spotify
-
Okategoriserade12 måneder ago
Øresundsdebat uge 12: Forskellige holdninger til, at Sveriges nye danske fodboldlandstræner taler engelsk
-
Samfund12 måneder ago
Tusindvis af tyskere flytter til Sverige – “Schwedenhaus” er nyt hashtag på sociale medier
-
Arbejdsmarked12 måneder ago
Malmøboen Kate Plaskonis er på Berlingskes Talent 100-liste
-
Bæredygtighed12 måneder ago
Antallet af marsvin i Øresund og Kattegat er mere end halveret
-
Kultur12 måneder ago
Eurovision i Malmø får midlertidig ABBA-udstilling
-
Infrastruktur11 måneder ago
Snälltåget indsætter flere tog fra Stockholm til København i perioden maj-september